- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 137000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| I.D. | 70 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| O.D. | 125 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Dynamic Load Rating | 119000 N |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Weight | 2.69 LB |
| EAN or UPC | 29176070280 |

