- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 119000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 125 mm |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 70 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Capacity | High Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 137000 N |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 2.69 LB |
| EAN or UPC | 29176070280 |

