- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 85 mm |
| Static Load Rating [Max] | 66500 N |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Dynamic Load Rating | 63000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 45 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| End Type | Open End |
| Weight | 0.977 LB |
| EAN or UPC | 29176070631 |

