- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 63000 N |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 85 mm |
| I.D. | 45 mm |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 66500 N |
| Weight | 0.977 LB |
| EAN or UPC | 29176070631 |

