- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Dynamic Load Rating | 39000 N |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 30 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 62 mm |
| Static Load Rating [Max] | 37500 N |
| Limiting Speed - Grease | 9500 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Capacity | High Capacity |
| Weight | 0.22 LB |
| EAN or UPC | 29176067884 |

