- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 39000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 37500 N |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 9500 rpm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 62 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| I.D. | 30 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Weight | 0.22 LB |
| EAN or UPC | 29176067884 |

