- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 25 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Static Load Rating [Max] | 27700 N |
| Limiting Speed - Oil | 14000 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 52 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 29300 N |
| Weight | 0.303 LB |
| EAN or UPC | 29176067860 |

