- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 52 mm |
| Static Load Rating [Max] | 27700 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 14000 rpm |
| I.D. | 25 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | High Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 29300 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Weight | 0.303 LB |
| EAN or UPC | 29176067860 |

