- Cylindrical Roller Bearing
- 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| O.D. | 47 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 15400 N |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 12700 N |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 18000 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 20 mm |
| Weight | 0.265 LB |
| EAN or UPC | 29176076411 |

