- Cylindrical Roller Bearing
- 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 12700 N |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 15400 N |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| O.D. | 47 mm |
| I.D. | 20 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 18000 rpm |
| Weight | 0.265 LB |
| EAN or UPC | 29176076411 |

