- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 190 mm OD x 45 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 262000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 274000 N |
| I.D. | 75 mm |
| O.D. | 190 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Weight | 14.109 LB |
| EAN or UPC | 29176070044 |

