- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 190 mm OD x 45 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 75 mm |
| O.D. | 190 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 262000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 274000 N |
| Enclosure | Open |
| Weight | 14.109 LB |
| EAN or UPC | 29176070044 |

