- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 168000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 167000 N |
| O.D. | 150 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| I.D. | 60 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 6.598 LB |
| EAN or UPC | 29176051319 |

