- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 167000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 168000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| I.D. | 60 mm |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 150 mm |
| Weight | 6.598 LB |
| EAN or UPC | 29176051319 |

