- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 102000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 120 mm |
| Dynamic Load Rating | 107000 N |
| I.D. | 45 mm |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Weight | 3.538 LB |
| EAN or UPC | 29176051296 |

