- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 107000 N |
| Static Load Rating [Max] | 102000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 45 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| O.D. | 120 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Weight | 3.538 LB |
| EAN or UPC | 29176051296 |

