- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 40 mm |
| Static Load Rating [Max] | 89000 N |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 95500 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 110 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Weight | 2.793 LB |
| EAN or UPC | 29176033735 |

