- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 89000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 40 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 110 mm |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 95500 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 2.793 LB |
| EAN or UPC | 29176033735 |

