- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 35 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 75500 N |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 69000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| O.D. | 100 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Weight | 2.196 LB |
| EAN or UPC | 29176070006 |

