- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| O.D. | 100 mm |
| Dynamic Load Rating | 75500 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| I.D. | 35 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 69000 N |
| Weight | 2.196 LB |
| EAN or UPC | 29176070006 |

