- Cylindrical Roller Bearing
- 120 mm ID x 260 mm OD x 55 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| I.D. | 120 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 510000 N |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 55 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 260 mm |
| Dynamic Load Rating | 450000 N |
| Limiting Speed - Oil | 2800 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 28.862 LB |
| EAN or UPC | 29176071294 |

