- Cylindrical Roller Bearing
- 120 mm ID x 260 mm OD x 55 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 120 mm |
| End Type | Open End |
| O.D. | 260 mm |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 2800 rpm |
| Outer Ring Width | 55 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 510000 N |
| Dynamic Load Rating | 450000 N |
| Weight | 28.862 LB |
| EAN or UPC | 29176071294 |

