- Cylindrical Roller Bearing
- 105 mm ID x 225 mm OD x 49 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 2600 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 49 mm |
| Limiting Speed - Oil | 3200 rpm |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 320000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 360000 N |
| I.D. | 105 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| O.D. | 225 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 18.95 LB |
| EAN or UPC | 29176033728 |

