- Cylindrical Roller Bearing
- 105 mm ID x 225 mm OD x 49 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 320000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 2600 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 3200 rpm |
| I.D. | 105 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 360000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 49 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| End Type | Open End |
| O.D. | 225 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 18.95 LB |
| EAN or UPC | 29176033728 |

