- Cylindrical Roller Bearing
- 95 mm ID x 200 mm OD x 45 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 3600 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 95 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Dynamic Load Rating | 259000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 200 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 289000 N |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Weight | 13.566 LB |
| EAN or UPC | 29176051227 |

