- Cylindrical Roller Bearing
- 95 mm ID x 200 mm OD x 45 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Static Load Rating [Max] | 289000 N |
| Limiting Speed - Oil | 3600 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 259000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 200 mm |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| I.D. | 95 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 13.566 LB |
| EAN or UPC | 29176051227 |

