- Cylindrical Roller Bearing
- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 265000 N |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 240000 N |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 190 mm |
| I.D. | 90 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 11.874 LB |
| EAN or UPC | 29176033704 |

