- Cylindrical Roller Bearing
- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| I.D. | 90 mm |
| Dynamic Load Rating | 240000 N |
| End Type | Open End |
| O.D. | 190 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 265000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 11.874 LB |
| EAN or UPC | 29176033704 |

