- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 180 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 228000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 85 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 212000 N |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| End Type | Open End |
| Weight | 9.989 LB |
| EAN or UPC | 29176033681 |

