- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 85 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 212000 N |
| O.D. | 180 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Static Load Rating [Max] | 228000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Weight | 9.989 LB |
| EAN or UPC | 29176033681 |

