- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 180 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 330000 N |
| Capacity | High Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 291000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 3600 rpm |
| I.D. | 85 mm |
| Weight | 10.406 LB |
| EAN or UPC | 29176070785 |

