- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | High Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 330000 N |
| I.D. | 85 mm |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 291000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| O.D. | 180 mm |
| Limiting Speed - Oil | 3600 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 10.406 LB |
| EAN or UPC | 29176070785 |

