- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 256000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| End Type | Open End |
| O.D. | 170 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 282000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| I.D. | 80 mm |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 8.466 LB |
| EAN or UPC | 29176070624 |

