- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 170 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Static Load Rating [Max] | 282000 N |
| Capacity | High Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 80 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 256000 N |
| Weight | 8.466 LB |
| EAN or UPC | 29176070624 |

