- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 160 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 240000 N |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 263000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 75 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Weight | 7.341 LB |
| EAN or UPC | 29176070754 |

