- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| O.D. | 160 mm |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 240000 N |
| I.D. | 75 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 263000 N |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Capacity | High Capacity |
| Weight | 7.341 LB |
| EAN or UPC | 29176070754 |

