- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 150 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 168000 N |
| I.D. | 70 mm |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Dynamic Load Rating | 158000 N |
| Weight | 5.969 LB |
| EAN or UPC | 29176033650 |

