- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Pressed Steel |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 150 mm |
| I.D. | 70 mm |
| Dynamic Load Rating | 158000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Static Load Rating [Max] | 168000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 5.969 LB |
| EAN or UPC | 29176033650 |

