- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 150 mm |
| I.D. | 70 mm |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 222000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 205000 N |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Weight | 5.952 LB |
| EAN or UPC | 29176070259 |

