- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 222000 N |
| I.D. | 70 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 150 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 205000 N |
| Weight | 5.952 LB |
| EAN or UPC | 29176070259 |

