- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 140 mm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 65 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 139000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Dynamic Load Rating | 135000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 4.817 LB |
| EAN or UPC | 29176028519 |

