- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Static Load Rating [Max] | 139000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 135000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 140 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 65 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 4.817 LB |
| EAN or UPC | 29176028519 |

