- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Capacity | High Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 65 mm |
| O.D. | 140 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 181000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 191000 N |
| Weight | 4.872 LB |
| EAN or UPC | 29176070747 |

