- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| I.D. | 65 mm |
| O.D. | 140 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 191000 N |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 181000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Weight | 4.872 LB |
| EAN or UPC | 29176070747 |

