- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 130 mm |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Dynamic Load Rating | 124000 N |
| Static Load Rating [Max] | 126000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 60 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Weight | 3.922 LB |
| EAN or UPC | 29176028502 |

