- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 126000 N |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| I.D. | 60 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| O.D. | 130 mm |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 124000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 3.922 LB |
| EAN or UPC | 29176028502 |

