- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 157000 N |
| O.D. | 130 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 150000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 60 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 3.88 LB |
| EAN or UPC | 29176023330 |

