- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Dynamic Load Rating | 150000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 157000 N |
| I.D. | 60 mm |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 130 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Weight | 3.88 LB |
| EAN or UPC | 29176023330 |

