- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| I.D. | 55 mm |
| O.D. | 120 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Dynamic Load Rating | 137000 N |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 143000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | High Capacity |
| Weight | 3.131 LB |
| EAN or UPC | 29176070730 |

