- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 137000 N |
| I.D. | 55 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Static Load Rating [Max] | 143000 N |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| O.D. | 120 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Weight | 3.131 LB |
| EAN or UPC | 29176070730 |

